Dilbilim Mezunları Hangi Alanlarda İş Bulabilirler?

Dilbilim Mezunları Hangi Alanlarda İş Bulabilirler?

Dilbilim bölümü, Türkçe başta olmak üzere diğer birçok dilin yapısal kurallarını, kullanım şekillerini ve tarihlerini inceleyen bir bölümdür. Eğitim süresi 4 yıldır, mezunlara ise “dilbilimci” unvanı verilmektedir. Dilbilim mezunları gerek kamu sektöründe gerekse özel sektörlerde iş hayatlarına başlayabilmektedirler.

Kamu Sektöründeki İş Olanakları

Dilbilim mezunları formasyon belgesi alarak ve sonrasında KPSS sınavına girerek kamu sektöründe İngilizce öğretmenliği yapabilirler. Yine mezun olduktan sonra yüksek lisans programına devam edip kendilerine okutman, araştırma görevlisi gibi meslekler ile bambaşka kapılar açabilirler. Bunun yanında yine kamu sektörüne ait belirli yerlerde basın-yayın organları içerisinde çalışabilirler. Dilbilimciler bu sektörde özellikle dil uzmanlığı üzerine mesleklerini sürdürürler. Adli dilbilim ise kamu sektöründeki bir diğer iş imkanıdır. Bu meslek ile uğraşan kişiler, suçların çözümüne yardımcı olmak için intihar mektupları,  tehdit iletişimleri ve acil durum çağrıları üzerinde dil analizi yaparak, hukuk firmaları ve polis ile işbirliği içerisinde çalışır. Bu mesleğin ilgilendiği diğer alanlar yazarların kimlik tespiti, sığınmacılar için dil analizi ve ticari marka anlaşmazlıklarıdır.

Özel Sektördeki İş Olanakları

Dilbilim mezunları özel sektörde de birçok iş imkanına sahip olabilmektedir. Bunlardan ilki teknoloji endüstrisinde bilişimsel dil uzmanlığıdır.  Bu mesleği icra edecek kişiler hesaplamalı dilbilim, yapay zeka, makine çevirisi, doğal dil ara yüzleri, stil deneyimi ve bilgisayar destekli dil alanlarında çalışabilirler. Fakat bu alanda çalışabilmek için programlama ve yüksek lisans gerekir.  Bir diğer iş imkanı ise konuşma terapistliğidir. Konuşma terapistleri dil ve iletişim sorunu (kekemelik, konuşmada gecikme ve ses bozuklukları vb.) olan bebek, çocuk ve yetişkinlerin tedavisiyle ilgilenir. Yine bu mesleği yapabilmek için Dil ve Konuşma Terapisi alanında yüksek lisans sahibi olmak gerekir. Dilbilim mezunu olunduğu takdirde, bir çevirmenlik bürosunda çalışılabilir buna ek olarak kişiler kendi çevirmenlik bürolarını da açabilirler. Bunların yanında özel sektördeki şirketlerde özellikle editörlük ve reklamcılık alanlarında dilbilimciler tercih edilmektedir. Mezunlar bu alanlarda özellikle metin yazarlığı ve yaratıcı yönetmenlik mesleklerini yaparlar.

Dilbilim bölümü, gerek dersleri ile gerekse içeriği ve alanları ile mezunlarına her iki alanda da iş imkanı sağlamaktadır. Özellikle bölümün dil ve –bazı üniversitelerde- İngilizce tabanlı olması, mezunlarına neredeyse her alanda ışık tutmaktadır.